ترکیب بندی پیشرفته: استفاده از هندسه

هنگامی که به ترکیب بندی در عکاسی فکر می کنیم، اولین چیزهایی که به ذهنمان می رسند چه هستند؟ قانون یک سوم، پر کردن قاب تصویر، خطوط پیشرو، عمق یا تکرار. وقتی به ترکیب بندی فکر می کنیم باید به همه چیز فکر کنیم، حتی زوایا و رنگها. در این پست قصد دارم به ترکیب بندی از زاویه ای دیگر با شما صحبت کنم.

طبیعت از ترکیب بندی پیچیده ای برای زیبا جلوه دادن خویش در قاب چشمان ما بهره می گیرد. اما چشم ها که به این پیچیدگی ها عادت ندارند ترکیب ها را ساده می سازند تا جایی که بتوانند آن را بهتر درک نمایند. این اصول که چشم ها بی هیچ آموزشی از آن استفاده می کنند بر چه پایه ای استوار است؟ جواب ساده است: هندسه.

خیلی از عکاسان از این اصول در عکاسی استفاده می کنند و باعث خلق آثاری زیبا و چشم نواز می شوند. پس بهتر است در این زمینه بیشتر بدانیم.

مستطیل:

مستطیل شباهت بسیاری به قانون یک سوم دارد. شما می توانید از مستطیل برای قرار دادن موضوع خود در قاب بندی ها و مرزبندی های متفاوت کمال استفاده را ببرید.

دوایر:

دایره ها انرژی خاصی را در خود ذخیره دارند. دایره با گستردگی فراوانی که دارد می تواند ترکیب بندی های زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد.

مثلث:

مثلث را می توان یکی از ساده ترین اشکال در ساخت یک ترکیب خوب در عکاسی دانست. زوایای مثلث به طور طبیعی عمق را در عکس های شما تداعی می کنند.

چند ضلعی ها:

وقتی که از منظره یاب دوربین به یک چشم انداز خاص می نگرید می توانید چند ضلعی ها را هم کشف کنید. سعی کنید چگونگی استفاده از این اشکال را نیز در عکس تان بیابید.

مربع ها:

مربع ها با آنکه تکرارپذیرند ولی باعث عالی شدن فریم ها می گردند. آنها پس زمینه خوبی برای عکس شما ایجاد می کنند.

قوس ها:

یکی از منعطف ترین اشکال هندسی در ترکیب بندی قوس ها هستند. آنها به راحتی برای شما پس زمینه می سازند و مامنی برای آرامش و سکون در عکس شما خواهند بود.

خطوط موازی و همگرا:

هیچگاه از این خطوط برای داشتن عمق میدان و پس زمینه ای قوی غافل نشوید.

فضا: ارتباط و توازن

همیشه عناصری وجود دارند که باعث درکی قوی از فضا شوند. هیچگاه آن عناصر را حذف نکنید. درغیر اینصورت تصویر حاصله پوچ و بی عمق خواهد بود. اگر می خواهید احساسات خود را در عکس تان جاری و ساری سازید، از فضا کمال استفاده را ببرید و با آن ارتباط برقرار کنید.

ممکن است کمی وقت صرف کنید تا تمرینی خوب از ترکیب بندی داشته باشید، اما این چالشی است که از آن لذت خواهید برد….

بازتاب

بازتاب URL برای این نوشته:
http://photobaroon.com/2012/07/advanced-composition-using-geometry/trackback/

دیدگاه

ممنون از مقاله که گذاشتید
اما کاش بیشتر توضیخ میداد تا من مبتدی بیشتر استفاده کنم
مورد دوم من ۱هفته ای هست که با سایت شما اشنا شدم
هر روز چک میکنم که مطلب جدید اضافه شده یا نه
کاش هر روز ۱مطلبی میزاشتید
۱کم سایت دیر به دیر آپدیت میشه

سلام برشما
ازنوشته هاتون استفاده میکنم.پرتلاش و پاینده باشید.برایتان در فیث پیام میگذارم.

ارسال دیدگاه

  • friendfeedtwitterfacebookDeliciousDeliciousFlickr
  • دسته بندی

  • آرشیو